بستن
Type at least 1 character to search
بازگشت به بالا

aarshin

آموزش تصویری ساخت ماکت خودرو به روش تراش سی ان سی بر روی چوب

در این مقاله با نحوه ساخت یک ماکت کامل خودرو در مقیاس یک دهم نمونه واقعی به روش تراش سی ان سی که یکی از بروز ترین روش های ساخت و تولید در دنیاست آشنا خواهید شد.این ماکت نمونه مقیاسی خودروی اصلی با نام سیمرغ است که پس از ساخت ماکت اولیه ، در مقیاس اصلی و به طول تقریبی 4/6 متر و از جنس فایبرگلاس ساخته و آماده راندن شد.
توضیحی کوتاه در مورد خودروی سیمرغ : این خودرو جهت شرکت در مسابقات خودروهای هیبریدی که توسط دانشگاه صنعتی شریف و در سطح ملی برگزار شد ساخته شده است.این پروژه در حدود 2 سال به طول انجامیده  و در سال 90 به اتمام رسیده است.خودروی سیمرغ در بخش ساخت دارای رتبه اول می باشد .
تصویر خودروی اصلی ساخته شده از فایبرگلاس :
DSC09209

خودروی هیبریدی سیمرغ ساخته شده از متریال فایبرگلاس

 

DSC09232

خودروی هیبریدی سیمرغ

 

در ادامه با آموزش ساخت ماکت همراه ما باشید :
همانطور که در عنوان مقاله نیز به آن اشاره شد، این ماکت به روش تراش سی ان سی تهیه شده است.برای ساخت ماکت یا هر نوع حجم مشابه در این روش نیاز به یک فایل سه بعدی دقیق و بدون ایراد وجود دارد.مهم نیست این فایل در چه نرم افزاری تهیه شود ولی سطوح باید بدون گپ یا درز و به درستی مدل شده باشند.این خودرو در نرم افزار راینو مدل شده است .
3d

تصویر مدل سه بعدی خودروی سیمرغ

پس از تهیه فایل سه بعدی مناسب،نیاز به تهیه متریالی مناسب جهت ساخت ماکت می باشد.در این نمونه به دلیل آنکه نیاز به ایجاد برخی تغییرات به صورت دستی و پس از پروسه تراش سی ان سی مورد نیاز بود،تصمیم بر انتخاب متریالی خوش تراش و نیمه سخت جهت عملیات مدلسازی دستی وجود داشت که در نهایت از متریال بلوک چوب بالسا استفاده شد.چوب بالسا چوبی نرم و بسیار سبک مناسب ماکت سازی و ساخت مدل های صنعتی می باشد.مواد دیگری مانند اتواع فوم ها ، چوب های معمولی ، ام دی اف چند لایه پرس شده ، بلوک متریال مخصوص تراش و…نیز مواد مناسبی جهت تراش سی ان سی و ساخت ماکت به شمار می روند که هر کدام مزیت خاصی نسبت به دیگری دارد.
DSC04782

بلوک چوب بالسا آماده جهت پروسه تراش سی ان سی

متریال چوب بالسا در داخل دستگاه بسته شده و عملیات تراش آغاز می شود.نکته ای که در تراش این ماکت وجود دارد این است که به دلیل وجود برخی شیب های منفی و سه محور بودن دستگاه تراش سی ان سی موجود ، ماکت از وسط به دو قسمت متقارن تقسیم و جداگانه تراشیده و سپس مونتاژ شده است.بدیهی است در صورت استفاده از دستگاه تراش سی ان سی 5 یا 6 محور نیاز به چند تکه تمودن کار و طولانی شدن عملیات ماشین کاری نیست.همچنین در حال حاضر امکان ساخت مدل خودرو به روش های دیگری مانند پرینت سه بعدی نیز وجود دارد که می توانید مقالات و نمونه های آن را در بخش های دیگر سایت ملاحظه نمایید.
RobotArm

نمونه یک بازوی رباتیک جهت تراش سی ان سی

 

DSC04810

بلوک چوب بالسا در حال تراش توسط دستگاه تراش سی ان سی 3 محور

DSC04814

بلوک چوب بالسا در حال تراش و براده برداری اولیه با مته 8

در این فایل ویدئویی  با نحوه ماشین کاری چوب به روش تراش سی ان سی آشنا می شوید :
در ادامه و پس از تراشیدن هر دو کفه مدل ، قطعات به هم چسبانده و آماده جهت عملیات پرداخت و رنگ آمیزی می شوند.
DSC04864

حجم اولیه پرداخت نشده پس از ماشین کاری چوب

پس از این مرحله باقی مراحل به صورت نیمه صنعتی بوده و بسته به تجربه و متریال در درسترس می توان ماکت را پرداخت و رنگ آمیزی نمود.روشی که در این ماکت استفاده شد استفاده از بتونه فوری و آماده خودرو بوده است.در این روش بتونه خودرو به وسیله تینر فوری رقیق شده و در چندین مرحله به کمک پیستوله مخصوص پاشش رنگ بر روی ماکت پوشش شده است.پس از خشک شدن بتونه فوری باید ماکت را با دقت بسیار زیاد و به کمک برگه سمباته نمره 200 به بالا پرداخت نمایید.این عمل باید آنقدر تکرار شود تا سطح کار کاملا صیقلی و آماده رنگ آمیزی شود. پس از هر بار پرداخت نیاز است تا از سمباته های با سطح نرم تر و نمره های بالاتر مانند نمره 600 استفاده شود.همچنین برای پر کردن درز های عمیق باید از بتونه سنگی یا بتونه پلاستیک (ترکیب رنگ پلاستیک ساده و مل) استفاده نمایید.
DSC05042

پوشش بتونه فوری پوشش شده روی ماکت چوبی

پس از این مرحله نوبت به رنگ آمیزی ماکت می رسد.رنگ مورد نظر ترکیبی از سبز و آبی می  باشد و پایه شیمیایی آن رنگ فوری خودرویی می باشد.در نظر داشته باشید که بهتر است جهت رنگ آمیزی از رنگ های مرغوب و ابزار پیستوله یا ایربراش استفاده نموده و هرگز از اسپری های آماده موجود استفاده ننمایید .
DSC05053

ماکت رنگ شده به وسیله پیستوله

در نهایت قسمت چراغ ها نیز به وسیله چسب کاغذی ماسکه شده و چراغ های جلو به رنگ نقره ای در می آید.شیشه ها نیز به کمک استیکر مشکی مات کاور می شود.چراغ های خطر عقب نیز به کمک استیکر قرمز رنگ برش و چسبانده می شود . در نظر داشته باشید که به دلیل حفظ ماهیت کانسپت این ماکت ، رنگ های فوق انتخاب شده و در صورتی که نیاز به ماکتی مشابه نمونه واقعی باشد می توان از رنگ های دیگر برای بخش چراغ ها ، شیشه ها و..استفاده نمود. همچنین رنگ انتخابی بدنه نیز در جهت القای حس هیبرید و پاک بودن خودرو انتخاب شده است.

DSC05101

DSC05105

برای داشتن چرخ هایی زیبا یک ماشین رادیو کنترل تهیه و قربانی شد، البته در حال حاضر چرخ های با کیفیت و زیبا به صورت جداگانه نیز قایل تهیه است.

DSC04844

 

در نهایت پس از طی مراحل بالا و صرف حوصله بسیار زیاد ماکت خودروی سیمرغ در مقیاس یک دهم نمونه واقعی ساخته شد و زمینه ای برای تولید نمونه اصلی یک به یک آن در ماه های پس از آن شد. در ادامه تصاویر ماکت را ملاحضه می نمایید :

DSC_0050

DSC05145

تهیه شده در گروه صنعتی آرشین .