بستن
Type at least 1 character to search
بازگشت به بالا

aarshin

نکات مهم در طراحی فایل مناسب جهت پرینت سه بعدی

3d printed object-aarshin

 

یکی از نکات بسیار مهم در تهیه یک قطعه مناسب و بدون نقص از دستگاه های پرینتر سه بعدی،علاوه بر انتخاب دستگاه و روش پرینت مناسب،طراحی فنی و ماهرانه فایل سه بعدی می باشد .این نکته باعث شده است که معمولا شرکت های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی وقت زیادی را صرف توضیح،آموزش و اصلاح فایل های سه بعدی ارسال شده نمایند تا قبل از پروسه پرینت حداقل اشکالات را داشته باشد.نکاتی که در ادامه بیان می شود حاصل 4 سال تجربه تیم فنی شرکت آرشین در زمینه خدمات پرینت سه بعدی و پرینت بیش از 500 نمونه قطعه مختلف می باشد و امیدواریم با مطالعه آن قدمی هرچند کوچک در افزایش کیفیت نمونه های پرینت شده شما خوانندگان محترم وبسایت آرشین داشته باشیم .

در اندازه گذاری دست و دلباز باشید :

یکی از مهم ترین مشکلاتی که معمولا در پروسه پرینت سه بعدی پیش می آید و علت اصلی پرینت های ناموفق است،عامل طراحی بیش از حد نازک-کوچک و باریک است.طراحی صنعتی و فنی قطعه در این مقوله بسیار مهم است.دقت نمایید محصولات و حجم های طراحی شده حداقل ضخامت یک میلیمتر را در کمترین نقاط داشته باشند.این ضخامت کاملا استاندارد و ضامن پرینت سه بعدی بدون ایراد خواهد بود.ضخامت های کمتر از این میزان هم،قابل قبول ولی همراه با ریسک خواهد بود.از طرفی با افزایش ابعاد محصول،ضخامت سطوح و دیواره ها نیز باید بیشتر شود.

در نرم افزار های صنعتی طراحی کنید :

در صورتی که به چندین نرم افزار دسترسی دارید بهتر است از نرم افزار های صنعتی تر همچون Solidworks-Catia-Rhino و موارد مشابه استفاده نمایید.فایل های سه بعدی تهیه شده توسط این نرم افزار ها بدون گپ یا درز بوده و تمامی صفحات،فیلت ها و جزئیات حجم در هنگام تبدیل شدن به فایل STL ایجاد می شوند و مشکلی در هنگام پرینت سه بعدی محصول ایجاد نمی شود.در بعضی موارد فایل هایی که در نرم افزاری همچون 3d Max تهیه می شود در هنگام بررسی قبل از پرینت بدون مشکل به نظر می آید ولی پس از پروسه پرینت سه بعدی مشاهده می گردد که بعضی از قسمت ها کلا پرینت نشده اند و حجم قسمت های خالی و پرینت نشده دارد.

پر مغز طراحی کنید :

در صورتی که حجم شما یک محصول بسته است ، مانند یک سیب یا یک آجر . آنرا تو پر طراحی کنید و از طراحی به صورت پوسته (حجم توحالی)  و اندازه گذاری عددی پوسته خودداری نمایید.تو پر طراحی کردن فایل سه بعدی باعث می شود اپراتور دستگاه پرینت سه بعدی در هنگام آماده سازی فایل قبل از پروسه پرینت با امکانات و آزادی عمل بیشتری نسبت به شروع فرآیند پرینت سه بعدی حجم شما اقدام نماید .

صنعتی فکر کنید :

ستون هایی با ضخامت یک میلیمتر و ارتفاع 300 سانتیمتر قابل پرینت نمی باشد. حتی در صورت پرینت موفق نیز به زودی در هنگام حمل و نقل یا نصب تکه تکه خواهد شد.طرح های سه بعدی در نرم افزار و رندر های کامپیوتری بسیار جذاب به نظر می رسند.ولی بررسی نمایید که آیا این حجم به راحتی به دنیای واقعی پا خواهد گذاشت ؟ این مشکل مخصوصا در هنگام بررسی فایل های سه بعدی معماری بسیار به چشم می آید.پروفیل های یک سازه شیشه ای که از جنس فلز بوده و دارای اندازه مقطع 4×4 سانتیمتر است،به نظر معقول و از نظر فنی درست می باشد.ولی در هنگام تهیه ماکت و کوچک نمودن حجم در مقیاسی مانند یک صدم،ابعاد پروفیل های مورد اشاره 400 میکرون خواهد بود .بنابراین بهتر است که یک فایل سه بعدی جداگانه با اندکی تغییرات برای پرینت سه بعدی و تهیه ماکت تهیه شود .

نمونه احجام پرینت شده در شرکت آرشین :

لطفا نمونه های پرینت شده را در این صفحه ملاحضه نمایید.
Post a Comment