بستن
Type at least 1 character to search
بازگشت به بالا

aarshin

ساخت ماکت معماری و توصیه هایی به دانشجویان

architectural-models-scale100

ساخت ماکت معماری و توصیه هایی به دانشجویان

 

 در این مقاله سعی شده است با توجه به تجربیات خود در زمینه ساخت انواع ماکت توصیه هایی در این زمینه به دانشجویان تازه کار ارائه گردد.

اولین نکته : برنامه مشخصی برای ماکت معماری خود در نظر بگیرید

اولین و مهمترین نکته در ساخت ماکت معماری این است که هدف مشخص و بسیار واضحی برای خود ترسیم کنید.به بیانی دیگر به چه منظور این ماکت را می سازید و به چه چیزهایی برای  برقراری ارتباط با بینندگان و پرزنت خوب نیاز دارد . تعداد کمی از افراد پول کافی برای نشان دادن تمام جزئیات دارند. به همین دلیل باید جنبه ای از بیان ماکت که می خواهید بیشتر بر روی آن تمرکز کنید را مشخص نمایید.برای مثال اگر ماکت شما در یک مکان شلوغ قرار دارد، یک حجم ساده تک رنگ می تواند به خوبی باعث شود بینندگان درک فوری و اولیه ای از حجم شما و ارتباط آن با سایر عناصر محیط بدست بیاورند.در پی آن رنگ ها ، متریال ، راندو های دستی بر روی ماکت و تصاویر پرینت شده ای که روی ماکت می چسبانید باعث می شود که اطلاعات اضافه ای پس از مرحله اول به مخاطب منتقل شود .برخورد دیگر این است که یک ماکت کلی به صورت تک رنگ و حجمی بسازید و سپس قسمتی از آن مانند درب ورودی را با جزئیات بیشتر و اضافه نمودن رنگ و …از سایر قسمت های ماکت دقیق تر نموده و نگاه مخاطب را بسوی آن جلب نمایید .یا می توانید ماکتی برشی ساخته و با نشان دادن قسمتی از فضای داخلی طرح و نحوه جایگیری مبلمان و طراحی محیط، با جزئیات کامل بر روی آن تاکید کنید.

مهمترین نکته آن است که برنامه مشخصی از کاری که قرار است انجام دهید مشخص کنید و تعیین کنید که چه حالتی از ماکت به هدف در ذهن شما نزدیک است.

Architectural-Model 2

چه مقیاسی برای ماکت معماری مناسب است ؟

بعد از اینکه مشخص کردید می خواهید چه چیز را نشان دهید باید مقیاس مناسب را نیز تعیین کنید.این تصمیم متاثر از دو نکته اساسی است:

اینکه محوطه ای که قرار است مدل کنید چقدر وسعت دارد و اینکه به چه میزان قصد نمایش جزئیات دارید.برای مثال اگر قصد ساخت ماکت یک محوطه بزرگ همچون یک شهرک مسکونی را داشته باشید باید از اسکیل های کوچک تر استفاده کنید . برای مثال 1:500 و حتی تا مقیاس 1:1000 . این مقیاس ها به شما امکان عملی شدن پروژه ساخت ماکت را می دهد ولی باید آگاه باشید که در این مقیاس شما توانایی نشان دادن جزئیات خاصی را ندارید .

اگر هدف شما نشان دادن کلیت بناست مقیاس های 1:100 تا 1:200 مناسب هستند.در این مقیاس شما می تواند جزئیاتی همچون درها ، بالکون ، نرده ها و سایر موارد را به خوبی نشان دهید.با این حال اگر قصد نمایش قسمتی خاص از دیتیل یک بنا را دارید باز هم باید به اسکیل های بزرگتر همچون 1:50 فکر کنید .

رعایت مقیاس در ماکت سازی یکی از مهمترین نکات مربوط به ساخت است و باید بسیار مورد توجه قرار گیرد زیرا به درک درست مخاطب از بنای مدل شده کمک خواهد نمود.

روش ها و متریال های ساخت ماکت معماری

در زمینه ساخت و متریال ،روش ها و منابع بسیار متنوعی وجود دارد که اشاره به تمامی آنها در این مقاله امکان پذیر نیست و سعی می کنیم کمی در مورد انتخاب درست شما را راهنمایی کنیم .

با خود صادق باشید و بررسی کنید که در زمان باقی مانده و با بودجه شما چه امکاناتی برایتان فراهم است.شروع به ساخت ماکتی نکنیدکه  به دلیل جزئیات فراوان نتوانید در زمان مقرر به اتمام برسانید.بسیار پیش می آید که در محیط های آکادمیک دانشجویانی که توانایی بالایی در ساخت ماکت و مدل سازی دارند نمی توانند به موقع ماکت خود را تحویل دهند .ایشان اشتیاق به هرچه دقیقتر ساختن و ظریف نمودن ماکت خود دارند که باعث می شود زمان زیادی را صرف این کار نمایند .گاهی نیز ماکت تکمیل ولی باعث عدم توجه سازنده به سایر قسمت های مهم ارائه خود همچون شیت بندی و تحقیقات تئوری می شود.بنابراین بهتر است با دیدی معقول نسبت به پروژه  و توانایی های خود ماکتی در خور توجه تهیه کنید.

یکی از نکات مهم دیگر که بسیار در آن خطا مشاهده می شود رنگ و رنگ آمیزی در ماکت سازی است.در بسیاری موارد بهتر و کم ریسک تر است که ماکت شما تک رنگ یا مونوکروم باقی بماند.مگر اینکه تخصص بالایی در رنگ شناسی و تکنیک های رنگ آمیزی داشته باشید یا وجود رنگی خاص در قسمتی از المان های ماکت شما جهت پرزنت الزامی باشد .

همیشه ماکت خود را بر روی یک سطح شفاف ، تمیز و محکم قرار دهید که لبه های تیز و صافی دارد .برای مثال صفحه های ام دی اف یا شیشه ضخیم .این کار به پرزنت بهتر و تصویر یک قاب مجازی دور ماکت در ذهن مخاطب کمک می کند.

Models-UAE-2

اگر امکانات و ابزار مناسب و همچنین تجربه کافی در زمینه ماکت سازی داشته باشید استفاده از ورق متریال های مختلف همچون فوم و فوم بورد ، ورق های چوبی همچون بالسا و هر متریالی که بتوان آنرا به وسیله تیغ تیز برید و با چسب در کنار هم چسباند استفاده کنید.در این حالت نتیجه بهتری به نسبت ماکت های تو پر و حجمی بدست خواهید آورد.

سعی کنید تمام خطوط را تمیز ، دقیق و بدون اعوجاج ببرید . این نکته بسیار مهم است بخصوص در زمانی که قطعاتی مربعی شکل همچون طبقات را برش می دهید . سعی کنید تمام زوایا 90 درجه باشند . حتما از خط کش فلزی برای برش متریال ماکت خود استفاده نمایید.

برای برش متریال با کاتر بهتر است چند بار به صورت نیمه عمیق کاتر را عبور دهید و سپس برش نهایی را انجام دهید ، این کار باعث می شود که لبه های برش تمیز تر و همچنین خطر بریدن انگشتتان کمتر شود.

تهیه شده در گروه ماکت سازی آرشین

هرگونه برداشت از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Comments
 • ژوئن 23, 2014
  ژینا

  راهنمایتون عالی بود.ممنون

  reply
 • سپتامبر 5, 2014
  Nayereh

  سلام .ميخواستم بدونم تو عكس آخردر قسمت كف ماكت كه شفاف وانعكاس داره از چه متريالي استفاده شده؟من تو ماكتم سطح وسيعي اب دارم و ميخوام تصوير ساختمان داخل اون بيفته شما چه متريالي پيشنهاد ميدين؟

  reply
 • سپتامبر 6, 2014
  Nayereh

  ممنون از راهنماييتون.

  reply
 • ژوئن 7, 2015
  Niktta

  سلام ممنون از توضیحاتون. من یه حجم فولدینگ که با تا هست رو دارم میخواستم بیشترش شفاف باشه شمش پیشنهادی دارین؟ تلق زیاد اا بخوره میشکنه . نمیدنم چصور میتونم شفافش کنم.

  reply
 • جولای 6, 2015
  zahra

  سلام میخواستم بدونم عکس ماکت آخر با چه متریالی ساخته شده ؟

  reply
Post a Comment