بستن
Type at least 1 character to search
بازگشت به بالا

aarshin

ساخت ماکت توپوگرافی به روش تراش سی ان سی بر روی فوم فشرده

ساخت ماکت توپوگرافی مجموعه کوه و معدن به روش تراش سی ان سی بر روی فوم فشرده یکی از پروژه های بهار سال 1400 در مجموعه آرشین بوده است.

این ماکت در ابعاد طول 250 و عرض 140 سانتیمتر بر روی فوم فشرده اجرا شده است. از ویژگی های این ماکت می توان به ارائه فایل سه بعدی دقیق و واقعی کوه و معدن از طرف کارفرما اشاره نمود که پس از عملیات تراش سی ان سی دقیق، نتیجه نهایی کاری بسیار با کیفیت و ظاهری قابل قبول گردیده است.

ساخت ماکت توپوگرافی بر روی فوم فشرده امکان ساخت آن به صورت یکپارچه با دقت بسیار بالا را فراهم می نماید. به دلیل اهمیت یکپارچه بودن ساخت ماکت های توپوگرافی بزرگ، عملیات تراش سی ان سی بر عملیات ساخت ماکت توپوگرافی به روش پرینت سه بعدی ارجحیت دارد. همچنین هزینه تمام شده پایین تر روش سی ان سی و سرعت تولید و تحویل سریع تر از سایر مزیت های عملیات فرز سی ان سی ماکت توپوگرافی بر روی فوم فشرده می باشد.

در این تکنیک و به کمک ماشین های اتوماتیک تراش سی ان سی موجود در مجموعه صنعتی آرشین امکان ساخت ماکت های توپوگرافی در ابعاد 300×150 و ارتفاع 70 سانتیمتر به صورت یک تکه وجود دارد. عملیات ساخت ماکت به روش فرز سی ان سی با هزینه تمام شده پایینتر از سایر روش ها مانند عملیات سکشن یا لایه گذاری و ساخت به روش پرینت سه بعدی خواهد بود.

ضمن آنکه این روش دقت بسیار بالاتری به نسبت سایر روش های ساخت داشته و همچنین وزن پایین تری جهت حمل و نقل آسان دارد. ماکت های فومی توپوگرافی را می توان به دلیل ماهیت قابل تغییر فوم،در هنگام ساخت ماکت کم یا اضافه نمود و جزئیات کار را به دلخواه تغییر داد. این ویژگی امکانات بیشتری در هنگام ماکت سازی به طراح می دهد. همچنین امکان تقویت و مصلح نمودن فوم به روش های مختلف مانند ترکیب مل و چسب چوب یا پوشش رزین اپوکسی وجود دارد. در این روش سطح فوم با رزین اپوکسی به صورت 1 تا 3 مرحله پوشانده شده و سطحی بسیار سخت مانند پلاستیک حاصل می شود. بهتر هست تغییرات، نصب ساختمان ها و تجهیزات ماکت قبل از عملیات پوشش سطح فوم انجام شود چون پس از این مرحله امکان انجام تغییرات بر روی فوم مصلح شده کاری دشوار خواهد بود.

به دلیل سطح فومی ماکت ،امکان نصب و فرو کردن انواع گل و گیاه، ماکت درخت، ماکت دکل برق و موارد مشابه به راحتی فراهم بوده و نیازی به سوراخ کاری سطح توپوگرافی وجود ندارد. همچنین در تصاویر آلبوم نمونه یک ماکت سد خاکی که در مجموعه آرشین به روش تراش سی ان سی بر روی فوم فشرده ساخته شده است را ملاحظه می فرمایید. در این ماکت پس از تقویت سطوح فوم فشرده به کمک انواع رزین اپوکسی، عملیات پوشش سطوح ماکت به صورت ترکیب خاک و فضای سبز اجرا شده است.

این ماکت بخشی از مجموعه ماکت سد و نیروگاه پروژه راغون در کشور تاجیکستان بوده که به دست متخصصان حرفه ای در مجموعه آرشین طراحی و ساخته شده است.

در صورت تمایل به بررسی نمونه های بیشتر ماکت های فوم اجرا شده به روش تراش سی ان سی بر روی فوم فشرده، به این صفحه مراجعه فرمایید.

Post a Comment