بستن
Type at least 1 character to search
بازگشت به بالا

aarshin

ساخت مجسمه ای متفاوت از استاد قره باغی

ساخت مجسمه ای متفاوت از استاد قره باغی به روش تراش سی ان سی بر روی فوم فشرده به ارتفاع شش متر یکی از پروژه های اخیر انجام شده در مجموعه آرشین بوده است. در این پروژه مدل اولیه به روش دستی و توسط متریال خمیر مجسمه سازی (Clay) در ارتفاع تقریبی 30 سانتیمتر طراحی و اجرا شده است. پس از اسکن سه بعدی مدل خمیری و تهیه فایل سه بعدی مش با فرمت STL و آنالیز آن، امکان اجرای عملیات تراش سی ان سی فراهم گردیده است. این مجسمه طبق درخواست طراح و مجری پروژه به ارتفاع 6 متر و بر روی فوم دانسیته 15 تراشیده شده است. با توجه به پیچیدگی فرمی مجموعه مجسمه که شامل تنه و سر بوده است. حجم به تعدادی قطعه کوچکتر تقسیم و به صورت 3 و 5 محور تراش سی ان سی انجام گرفته است.

از ویژگی های تراش سی ان سی در ساخت مجسمه های هنری می توان به کیفیت بالای مدل ساخته شده فومی اشاره نمود. تناسب ابعادی، قرینه بودن، عدم تغییر جزئیات، امکان تراش حجم های پیچیده در ابعاد دلخواه و امکان تکرار یک فرم در تیراژ بالا از ویژگی های حجم سازی به روش تراش سی ان سی می باشد.

در عملیات تراش سی ان سی این حجم مجموعا 30 متر مکعب فوم فشرده و 340 ساعت عملیات ماشین کاری سی ان سی انجام شده است.

این مجسمه پس از عملیات تراش سی ان سی و مونتاژ توسط متریال اپوکسی و گچ پوشانده و تریم کاری گردیده است. در این مرحله جهت جلوگیری از خوردگی فوم در حین عملیات قالبگیری فایبرگلاس، فوم توسط مواد مختلف پوشش می گردد. پس از این مرحله حجم مصلح شده توسط عملیات قالب گیری فایبرگلاس و به روش دستی قالب گیری شده است. در این روش حجم فومی توسط مقوای ماکت لبه گذاری شده و توسط مجموعا 18-20 تکه قالب جداگانه انجام شده است که در نهایت توسط پیچ به یکدیگر متصل می شوند و امکان ایجاد قالب یک تکه برای تولید مجسمه نهایی را ایجاد می کنند.

این مجسمه پس از تولید و رنگ آمیزی در جزیره کیش و در خط ساحلی آن نصب شده است.

به دلیل آب و هوای جزیره کیش و رطوبت و نمک بالا، مجسمه های فایبرگلاس عمر بیشتر نسبت به سایر احجام و مواد و متریال موجود داشته و برای حصول نتیجه بهتر باید از رزین های مقاوم مانند ونیل استر در لایه اولیه و لایه آخر قطعات فایبرگلاس استفاده شود تا حداکثر مقاومت و استحکام را دارا باشد.

مجموعه آرشین آمادگی تراش سی ان سی انواع احجام فومی و همچنین طراحی و ساخت مجسمه های فایبرگلاس کامل را دارا بوده و امکان ساخت و نصب در داخل ایران و سایر کشور های جهان را با تیم ساخت و نصب حرفه ای دارا می باشد.

در صورت تمایل به بررسی سایر نمونه های مجسمه و حجم های فومی ساخته شده در مجموعه آرشین میتوانید به صفحه زیر مراجعه نمایید.

تراش سی ان سی قطعات فومی در ابعاد بالا.

Post a Comment