بستن
Type at least 1 character to search
بازگشت به بالا

aarshin

ساخت ماکت سکوی نفتی و پالایشگاه نفت

ساخت ماکت سکوی نفتی و پالایشگاه نفت

سکو های نفتی قسمتی از سازه هایی هستند که درون آب یا خشکی به عنوان مجتمع های عظیم نفتی می شناسیم.این سکو ها معمولا از قطعات فلزی به هم پیچ شده لوله فولادی ساخته می شوند.بر خلاف پیچیدگی تجارت نفت و مسائل مربوط به استحصال و تولید آن ، ساخت ماکت سکوی نفتی ساده و لذت بخش است.در ادامه با مراحل ساخت این ماکت آشنا خواهیم شد.

Oil well model

ابتدا یک صفحه چوبی از جنس ام دی اف یا تخته چند لایه را به عنوان بخش زیرین ماکت در نظر گرفته و آنرا متناسب با محیط مورد نظر با رنگ اسپری، رنگ آمیزی نمایید.سکوی فلزی نفتی در نهایت بر روی این صفحه چسبانده خواهد شد.در همان حال که رنگ هنوز خیس است به کمک یک الک کوچک یا صفحه توری کمی خاک بر روی صفحه چوبی الک کنید تا به رنگ ها چسبیده و محیط مورد نظر را شبیه به یک دشت یا چمن زار کند.کمی هم دانه های درشت ماسه به عنوان ناهمواری های طبیعی در کنار دکل نهایی قرار دهید.اینکار باعث می شود ماکت شما به نظر واقعی تر بیاید.

مقدار زیادی نوار باریک برای لوله های تشکیل دهنده سکو بریده و به قطعات کوچکتر تقسیم کنید.این قطعات برای ساخت خرپا ها و قطعات مثلثی شکل که در طول سکو تکرار می شود به کار می روند.بجای نوار های چوب بالسا می توانید از ماکاروی و نی ها محکم آب میوه نیز استفاده کنید ولی باید توجه داشته باشید که برش و کوتاه کردن ها کار سختی است.

به وسیله این قطعات  مربع هایی را با ابعاد مختلف بسازید.برای قسمت های پایینی سکو از مربع های بزرگتر و از انواع کوچکتر در قسمت هایی بالایی استفاده کنید.

قطعات مربعی شکل را در کنار هم قرار داده تا فرمی سه بعدی ایجاد شود.برای ساخت مربع های پایین سازه از نوار های بالسای پهن تر استفاده کنید.می توانید هر چهار وجه سکو را جداگانه روی یک صفحه شیشه ای شاخته و آماده کنید .سپس هر چهار وجه را به صورت عمودی در کنار هم قرار داده و به وسیله چسب قطره ای به هم بچسبانید.

Struct

پس از چسب زدن و چسباندن قطعات در کنار هم برای نشان دادن مته فلزی که به زمین کوبیده می شود می توان از یک مفتول فلزی بلند استفاده کرد.در صورت عدم دسترسی یک عدد مفتول فلزی از پره دوچرخه یا موتور سیکلت بسیار مناسب خواهد بود.این مته را با زنجیر نازک از بالای سکوی خود آویزان کنید.

حال باید سکوی آماده شده خود را به وسیله اسپری رنگ آمیزی و تکمیل نمایید.در قسمت های دیگری از مقالات سایت در باره نحوه رنگ آمیزی ماکت ها توضیح داده ایم.

بعد از رنگ آمیزی سازه خود را بر روی صفحه آماده شده از قبل بچسبانید.بهتر است مقدار کمی چسب قطره ای برای این کار استفاده کنید و به دقت آنرا بچکانید تا اضافات آن به ظاهر ماکت شما صدمه نزند.

می توانید برای هرچه جذاب تر شدن ماکت خود آنرا در یک محیط دریایی بسازید و تعدادی قایق و هلیکوپتر و سکوی پرواز هلیکوپتر نیز در اطراف سکوی نفتی خود بسازید تا بسیار شبیه به نمونه های ماکت سکوی های نفتی موجود در دریا شود.

از هلیکوپتر ها مدل و انواع قایق اسباب بازی می توان برای این کار بهره گرفت.باید توجه داشته باشید که مقیاس وسایلی که در کنار ماکت می چسبانید به سکوی فنی نزدیک باشد.برای مثال اگر ارتفاع یک هلیکوپتر در واقعیت یک پنجم ارتفاع سکوی نفتی است در واقعیت نیز باید ارتفاع هلیکوپتر اسباب بازی یک پنجم سکوی ماکت شما باشد.

pump2sf0

با تکمیل ماکت و افزودن جزئیات و سایر قسمت ها کم کم صاحب یک ماکت از پالایشگاه نفتی بزرگ خواهید شد.

همچنین می توانید از آدمک های کارگر متناسب با ماکت در اطراف آن استفاده کنید و به هرچه جذاب تر شدن کار نهایی کمک کنید.

در رعایت جزئیات حداکثر تلاش خود را صرف کنید و با مشاهده عکس های نمونه های واقعی سکوی نفتی سعی کنید تا جای ممکن جزئیات را به ماکت خود اضافه و ابعاد و استاندارد ها را رعایت کنید.با این کار کیفیت کار ماکت سازی خود را بالا برده و در این کار حرفه ای خواهید شد.

Comments
 • دسامبر 12, 2014
  salman

  با سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید محل فروش مفتول های با مقطع دایره ای کجاست.
  ممنون از سایت خوبتون
  انصاری

  reply
Post a Comment